AAA C

Staff & Governors


Teaching Staff

Non-Teaching Staff

Governors



Leadership Team
Name Role
Mrs Eagleton Headteacher
Mrs Binns Head of School 
Mrs Travers Assistant Head Teacher
Teachers
Name Year Group
Miss Sabin Reception
Miss Pilling Reception
Miss Garner  Year 1
Miss Insall Year 1
Mrs Hancox and Mrs Hurst Year 2
Mr Wells Year 2
Miss Latham Year 3
Mr Nettleship Year 3
Miss Bulmer Year 4
Miss English Year 4
Mr Walker Year 5
Mr Steel Year 5
Mrs Hill Year 6
Miss Naylor Year 6
Miss Smith Year 6
Teaching Assistants
Name Year Group
Mrs Clark Reception
Mrs Hope Reception
Mrs Blois Reception
Mrs Clift Year 1
Miss Grayson Year 1
Mrs Cowlishaw Year 2
Mrs Parkin Year 2
Mrs Neville Year 3
Mrs Mellor Year 4
Mrs Harland Year 5
Mrs Shepherd Year 6
Mr Cowen
Mrs Coleman  
Miss Stewart
Miss Whittaker (apprentice)
Inclusion Team
Mrs Stevenson  Miss Herbert
Mrs Rodrigo Mrs Phillips
Additional Teaching Staff
Mrs Kirman
Administration
Mrs Revill Mrs Clark
Mrs Lilley
Premises
Caretaker - Mr Reaney
Miss Vaughan Mrs Callaghan
Mrs Acton Mrs Thompson


Lunchtime Supervisors
Miss Beech Mrs Marsden
Miss Boyce Mrs Pass
Miss Coleman Miss Lawson
Mrs Roberts Mrs Stocks
Mrs Thorpe
Miss Burnard
Federation Governors  
Name and Role Link & Business Pecuniary Interests Term of Office  Appointed by: 
Mrs Joanne Eagleton
Executive Headteacher


01/09/2015 -
31/08/2019
Governing Body
Mr Kevin Corke
Vice Chair
Headteacher's Performance Management,
Assessment & Health & Safety
(Governor at Ecclesall Infant and Junior School)

01/09/2015 -
31/08/2019
Governing Body
Ms Alison Warner
Chair of Governors
Safeguarding, English & Headteacher's Performance Management
(Governor at Carter Knowle Junior, Grenoside Community Primary and St Mary's CoE Primary Academy), Business & Personal Interests - Trustee of CRESST (Conflict Resolution and Education in Sheffield Schools Training and is a director of Brigantia Trust).

01/09/2015 -
31/08/2019 
Governing Body
Cllr Peter Rippon
Local Authority Governor

01/09/2015 -
31/08/2019 
Governing Body
Mrs Giselle Rodrigo
Co-opted Governor

01/09/2015 -
31/08/2019 
Governing Body
Mrs Sarah Short
Staff Governor
Safeguarding 

01/09/2015 -
31/08/2019 
Staff
Mr Michael Patterson
Co-opted Governor
Pupil Premium, Headteacher's Performance 
Management & Finance

(Governor at Springfield Primary)

01/09/2015 -
31/08/2019 
Governing Body
Mrs Rachel Spivey
Parent Governor

01/11/2018-
31/10/2022 
Parents
Mrs Rachael Binns
Co-opted Governor

01/09/2015 -
31/08/2019 
Governing Body
Mrs Kirsty McNeil
Parent Governor
01/09/2015
-
31/08/2019
Parents
 Miss Lucy Smith
Associate Governor
 No voting rights  01/09/2015
-
31/08/2019
Governing Body
 Miss Hannah Naylor
Staff Governor
   01/09/2015
-
31/08/2019
Staff
       

To view the attendance records at governors meetings please click here

Governors pecuniary and business interest information is held in school 
and is available on request